دانستنی های کشاورزی

تاثیر علف های هرز در مزارع

علف های هرز به گروهی ازگیاهان گفته می شود که برخلاف میل ظاهری در مزرعه یا باغ رشد می کنند. بسیاری از علفهای هرز ، میزبانانی حد واسط برای آفات و قارچها می‌باشند. مثلا لارو حشره ای که روی گیاه کیسه کشیش زندگی می‌کند ناقل ویروسی است که سبب پیچیدگی برگهای چغندر قند ، لوبیا و گوجه فرنگی می‌گردد. این حشره در فواصل دوره‌های زراعی روی علف هرز به زندگی خود ادامه می دهد، ولی قسمت اعظم زندگی خود را روی گیاهان زراعی ذکر شده بسر می‌برد. همچنینی تعدادی از گیاهان تیره شب‌بو و گیاهان تیره غلات میزبانانی برای افیوبولوس و هلمین توس پوریوم هستند که عوامل پوسیدگی طوقه درختان به شمار می‌آیند.

رقابت علفهای هرز با گیاهان زراعی
علفهای هرز در مراحل اولیه اثرات خود را به صورت رقابت با گیاهان زراعی برای استفاده از نور ، مواد غذایی ، آب و مکان نشان می‌دهند. قدرت رقابت علفهای هرز ، مانند گیاهان زراعی در دوران زندگی متفاوت است و بستگی با چگونگی نمو گیاه دارد. مثلا در دوران اولیه رویش با انتشار سریع و نفوذ زیاد ریشه‌ها در خاک ، از آب و مواد غذایی خاک بیشتر استفاده می‌نمایند. رقابت علفهای هرز با گیاهان زراعی برای استفاده بیشتر از نور و فضا با کاهش کربن‌گیری و سرانجام قابل توجه محصولات همراه است.

ترشح مواد بازدارنده نمو
بسیاری از علفهای هرز مانند بید گیاه ، نوعی کاهوی وحشی و کاملینا از ریشه‌های در حال حیات و یا مرده خود مواد ترشح می‌کنند که موجب کاهش نمو بسیاری از گیاهان زراعی می‌شوند.

تلف شدن یا هدر رفتن آب
گیاهان هرز موجود در کانالها و جوی‌های آب موجب تلف شدن فوق‌العاده آب می‌شوند. وجود گیاهان هرز در جوی‌ها از جریان آب می‌کاهد و در نتیجه موجب ته‌نشست گل و لای می‌گردد و بدین ترتیب زمینه را برای نگهداری مواد بی‌مصرف فراهم می‌سازد. طبق محاسبات انجام یافته در مناطق آبیاری شده ۱۷ ایالت غربی در ممالک متعده آمریکا ، سالانه لازم برای آبیاری ۱۳۲ هزار تا ۳۱۲ هزار هکتار زمین از بین می‌رود. در بسیاری از مناطق علفهای هرز آبزی حرکت قایقها را محدود می‌کنند و حتی ممکن است علفهای هرز در اثر ازدیاد ، بعضی نقاط مناسب برای شنا یا ماهی‌گیری را بلا استفاده کنند.

تهدید سلامتی انسان و حیوانات
سلامتی انسان ممکن است تحت تاثیر گیاهان سمی بخصوص گیاهانی که تولید آلرژی می‌کند، در مخاطره قرار گیرد. خوردن میوه‌های سمی مانند میوه بعضی از گیاهان تیره بادنجان از قبیل بنگ‌دانه ، بلادون یا شایزک یا استفاده از ساقه گیاهان سمی بخصوص در میان اطفال سبب بیماری می‌شود.

بذر تعدادی از علفهای هرز مانند سیاه دانه گندم یا سیاه تخمه و چمچم و بعضی از گونه‌های پیر گیاه چنانچه در آرد یا نان مخلوط شوند موجب مسمومیت شدید می‌شوند. یکی دیگر از بذرها که ممکن است از راه تغذیه موجب عوارض شدید در مصرف کنندگان نخود فرنگی تازه یا کنسرو آن گردد، میوه گونه‌های مختلف تاجریزی می‌باشد که به اشتباه همراه نخود فرنگی‌های تازه یا کنسرو شده جمع‌آوری می‌گردند و عوارض گاه شدید بوجود می‌آورند.

اثر علفهای هرز در دامپروری و کشاورزی
علفهای هرز بیش از آفات یا بیماری به کشاورزی آسیب می‌رسانند. در بسیاری از مناطق دنیا علفهای هرز برای تولید غذا و توسعه اقتصادی موانعی بزرگ بوجود می‌آورند، بخصوص در کشورهای در حال توسعه که ماشین آلات کشاورزی و مواد شیمیایی وجود ندارد و کشاورزان با وسایل بسیار ساده و بدوی زراعت می‌کنند و برای پاک کردن مزارع خود مجبورند علفهای هرز را با دست وجین کنند، در چنین مواردی بیشتر اوقات کشاورزان جهت مبارزه با علفهای هرز می‌شود.
ممکن است دانه‌های نارس یا جوانه‌های حاصل از رویش دانه‌های علف‌های هرز هنگام برداشت و جمع آوری ، با دانه‌های غلات و حبوبات مخلوط گردد و سبب نامرغوبی محصول و احیانا موجب مسمومیت مصرف کننده شود. گاهی فساد قسمتهای مرطوب دانه و ساقه‌های جوان علفهای هرز در میان محصولات انبار شده ، حرارت زیاد و نامطلوبی تولید می‌کند که منجر به تباهی و از بین رفتن محصولات انباری می‌شود.
علف هرز در مراتع مناطق دامداری گاه مسائلی نامطلوب مانند تغییر طعم فرآورده‌های شیرین بوجود می‌آورند. گیاه آکتینا و قدومه کوهی از انواع علفهای هرزی می‌باشند که در این امر دخالت دارند.
علفهای هرز چند ساله که پیر و چوبی شده‌اند در برابر ماشین آلات کشاورزی مقاومت نشان می‌دهند و این امر موجب کنده شدن یا خراب شدن ماشین می‌شود.
علفهای هرز خاردار ، مانند کنگر صحرایی در هنگام برداشت محصولاتی که با دخالت دست صورت می‌گیرد مثلا در باغات میوه یا میوه‌هایی که بوته‌ای هستند سبب خارش یا زخمی کردن دست می‌گردند.
بعضی از گیاهان جوان مانند نوعی سرخس و جگن اگر در دوره اولیه رشد و جوانی که اندامهای نرم دارند مجاور یونجه‌های مسن که ساقه‌های آنها ضخیم و سخت شده است برویند دام‌ها بیشتر از برگهای جوان این گیاهان که برای تغذیه چندان مناسب نیستند استفاده می‌کنند.
انتشار علفهای هرز از راه دانه‌های انبار شده بیش از هر طریق دیگر صورت می‌گیرد و این کیفیت با آنکه در مواردی کم و بیش مشاهده شده بود ولی پس از شناخت اهمیت استعمال بذور پاک و خالص مسلم شد که بسیاری از علفهای هرز امروزی در مناطق مختلف با این طریق گسترش پیدا کرده‌اند.
علفهای هرز ممکن است با سموم یا با خارهای موجود در خود ، سبب بیماریهای شدید ، حتی مرگ و میر حیواناتی مانند گاو ، گوسفند و یا اسبها بشوند، مانند دم اسبی ، هالوژتون ، سولانوم‌ها و علف چای یا گل راعی. علاوه بر گیاهان نامبرده علفهای هرز دیگری نیز وجود دارند که توسط خارهای خود به چشم دامها می‌چسبند و با ایجاد خارش و زخم در بدن آنها موجب ناراحتی آنان می‌گردند.

 

منبع : بازار بزرگ کشاورزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *