دانستنی های کشاورزی

آشنایی با کود اسید هیومیک و مزایای آن

آشنایی با کود اسید هیومیک و مزایای آن

بطور مستقیم کود اسید هیومیک میتواند اثر مثبتی بر رشد گیاه بگذارد . کود اسید هیومیک بر رشد ریشه گیاه و قسمت هوایی اثر دارد ولی اثرات آن بر روی ریشه برجسته تر است ، که باعث افزایش حجم ریشه و همچنین اثر بخشی سیستم ریشه میشود که احتمالا باعث افزایش محصول میشود .کود اسید هیومیک باعث افزایش جذب نیتروژن ، پتاسیم ، کلسیم ، منیزیم و فسفر در گیاه میشود. کود اسید هومیک توانایی نگهداری آهن خاک به فرمی که قابل جذب و سوخت و ساز باشد را دارد. این پدیده در خاکهای قلیایی و آهکی میتواند مؤثر باشد که معمولاٌ با کاهش کمبود آهن قابل جذب و مواد آلی رو به رو هستند.

برای مناطق نسبتا خشک و زمین های زراعی وسیع کود اسید هیومیک مهم می باشد زیرا برای فعال کردن میکروارگانیسم های موجود در خاک کمک زیادی می کنند. در مناطق کم آب و نسبتا خشک میکرو هومات ها به گیاه کمک می کنند تا طول دوران رشد زیادی را داشته باشد
از جمله میکروارگانیسم های ( باکتری ها ) موجود در مناطق ریشه گیاه می توان به Pseudomonas , Bacillus , Azomonas , Agrabacterium , Flaro Bacterium , Acrobacter اشاره کرد که بر روی گیاه یا درخت اثر مثبت دارند، یعنی در از بین بردن باکتری های منفی مزاحم و رشد گیاه نقش عمده ای دارند. همچنین در سنتز هورمون های گیاه این باکتری ها نقش اساسی دارند. باکتری هایی که در خاک (در ناحیه ریشه گیاهان )، خاک و گیاه وجود دارند سه قسمت از یک اکوسیستم را شامل میشوند که در کنار هم زندگی همزیستی دارند.
(باکتری+خاک+گیاه) فعالیت های متابولیکی ریشه از یک طرف گیاهی که در حال رشد است غذای لازم برای زندگی باکتری هایی که در این ناحیه وجود دارد را فراهم می کند و همچنین از طرف دیگر با فعل و انفعالات صورت گرفته توسط این باکتری ها در بنیانشان غذای لازم برای رشد گیاه را فراهم نموده و باعث میشود تا فعالیت های بیولوژیکی وفیزیولوژیکی ریشه ای افزایش یابد و کله این حرکتها و واکنش ها در خاک انجام میشود. علاوه بر این باکتری هایی که در قسمت ریشه گیاه وجود دارند، از گیاه در منطقه ریشه در برابر مواد هومین ریخته شده محافظت میکنند و نیز همچنین یک تعادل بین تولید این مواد و استفاده گیاه از آنها برقرار می کند و بنابراین خاک همواره قابلیت باروری بالایی دارد و از این قابلیت حفظ می کند. قرار گرفتن باکتری های موجود در منطقه ریشه گیاه بستگی به سن گیاه، مورفولوژی ریشه و نوع مواد غذایی میکروارگانیسم ها ۳بستگی دارد که این به تاثیرات محیط نیز مرتبط می باشد.

میتوان برای چمن ، درختان ، درختچه ها ، بوته ها ، باغجه ها و حتی گیاهان آپارتمانی از کود اسید هیومیک استفاده شود زیرا یک محرک زیستی است. کود هیومیک اسید یک اسید ضعیف آلی است که قابلیت های بسیار زیادی را دارد از جمله اینکه به جذب عناصر گیاه کمک کرده و از دست رفتن عناصر و آب شویی جلوگیری می کند ، به همین جهت استفاده از کودهای شیمیایی در خاک را به نصف کاهش میدهد که این در حالی است که نتایج بهتری برای کشاورز به بار می آورد و از هزینه ی سرسام آور خرید کودهای شیمیایی و مسمومیت و سفتی خاک تا حد زیادی میکاهد.

استفاده از کود اسید هیومیک شامل مزیت های زیر میشود :
– کیفیت و کمیت محصولات زراعی و باغی افزایش پیدا میکند
– جوانه‌ ، شکوفه ، بزرگ شدن میوه و مقاومت گیاه به خشکی را افزایش میدهد
– باعث افزایش فعالیت میکروارگانیسم های مفید خاک میشود
– عناصر ریز مغذی همچون آهن را کلات کرده و افزایش جذب این عناصر توسط گیاه میشود را باعث میشود و همچنین به صورت استفاده همزمان ،باعث جذب کود شیمیایی میشود.
– قابلیت کلات کنندگی عناصرریزمغذی مانند آهن ودرنتیجه افزایش قابلیت جذب آنها توسط گیاه افزایش جذب کودهای شیمیائی در صورت استفاده همزمان با آنها
– مقاومت گیاه به شوری و کم‌آبی افزایش پیدا میکند
– تقویت سیستم ریشه و تسهیل تعریق و تعرق گیاهی

منبع : بازار کشاورزی ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *