دانستنی های کشاورزی

۳ روش متداول هرس درختان

هرس درختان به معنی حذف شاخ و برگ های اضافی است که علاوه بر تاثیر روی میزان و کیفیت باروری ، باعث ایجاد ظاهری نامطلوب نیز در درختان میشود .با توجه به این موضوع پیشنهاد میشود در تاریخ های منظم هرس درختان را انجام دهید . در این مقاله با ما همراه باشید تا با انواع روش های هرس کردن آشنا شوید

۱- هرس پوست
۲ – هرس ریشه
۳- هرس باردهی

۱ – هرس پوست :
از این هرس برای متعادل نمودن رویش و زایش درخت استفاده می نمایند و از طریق کم و زیاد کردن شیره پرورده و شیره خام صورت می گیرد. هرس پوست به دو صورت انجام می گردد که در ذیل به معرفی آنها می پردازیم .

الف : هرس کت زنی (حلقه برداری)
ب : هرس تبر زنی

الف : هرس کت زنی(حلقه برداری ) :
این عمل روی انگورهای دانه دار و کیوی قابل اجراست و بدین صورت است که در حدود ۲ میلیمتر  از پوست شاخه گیاه را به صورت یک حلقه کامل از محیط شاخه بر می داریم.در اثر این عمل مقداری از شیره پرورده که از برگهای شاخه به سمت سایر اندام در حرکت است به سوی خوشه ها برگشته و صرف درشت کردن خوشه می گردد . زمان اجرای آن هنگامی است که میوه ها تازه تشکیل شده و غوره ها در شروع آبگیری می باشند .

ب : تبرزنی :
عبارت است از بریدن مجرای شیره خام جهت کاهش نسبت آن به شیره پرورده داخل درخت. این عمل برای برگرداندند درخت گردو از حالت رویش به حالت زایش مناسب است .

نحوه انجام  این نوع هرس :
دو برش مورب با وسیله تیز به تنه درخت وارد کرده که از قسمت پوست گذر کرده و مقداری چوب را هم ببرد. در این حالت پس از مدتی از آوندهای چوبی شیره خام به صورت آب از تنه درخت خارج می شود با این عمل نسبت شیره خام به پرورده کاهش یافته و درخت در سالهای آینده ، باردهی درخت فوق بیشتر خواهد شد.

زمان اجرا :
بر روی درختانی همانند گردو ، توت و انگور در پایان زمستان این نوع هرس انجام می شود.

 

 

۲ – هرس ریشه :
حذف ریشه ها جهت جلوگیری از جذب بیش از اندازه شیره خام می باشد که تأثیری همچون تبرزنی را از خود نشان خواهد داد . عیب این عمل احتمال آلوده شدن به بیماری قارچی می باشد که در این صورت باید محل زخم را با چسب هرس آغشته نمود. هرس ریشه معمولا بر روی درختانی همچون سیب ، گلابی، لیمو ترش و درختان مینیاتور صورت می گیرد .

۳- هرس باردهی :
این هرس به منظور ازدیاد قدرت باردهی و پخش محصول بین کلیه شاخه ها انجام می شود به طوریکه هم میوه مرغوب گردد و هم از قدرت درخت کاسته نشود.

این نوع هرس در زمستان انجام می گیرد و شامل دوبخش زیر می باشد :
الف : هرس سر شاخه زنی
ب : هرس شاخه زنی

الف – هرس سر شاخه زنی:
این نوع هرس عبارت است از قطع مختصر نوک شاخه جهت تولید شاخه های جدید .

ب – هرس شاخه زنی:
این نوع هرس عبارت است از شاخه زنی کامل یک شاخه از محل رویش یا اانشعاب آن روی درخت .

عوامل موثر در اجرای هرس باردهی :
الف : خواص ارثی رشد درخت
ب : ریزی و درشتی میوه
ج : عادت گلدهی وتشکیل میوه روی شاخه ها
در کل درختانی که رشد رویشی بالائی دارند باید هرس باردهی کمتر انجام گیرد . میوه هایی که باید کمتر از این هرس استفاده کنیم ، شامل : آلبالو ، گیلاس ، بادام و …

ترتیب شدت انجام هرس باردهی به صورت زیر است :
انگور ، کیوی ، هلو ، شلیل ، سیب ، گلابی ، آلبالو ، گیلاس . که درخت انگور ، شدید ترین هرس و درخت گیلاس کمترین هرس را طلب می کند.

در انتها نظر شما دوستان گرامی را به چند تذکر جلب می نماییم :
ـ چنانچه شاخه از ته و مماس بر تنه بریده نشود قسمت باقیمانده ناخنک می زند.
ـ قسمت باقیمانده پس از مدتی می میرد و راه نفوذ آفات چوب خوار و بیماریهای قارچی و باکتری را به سمت گیاه باز می کند.
ـ مهمیزها بایستی از ته قطع شده و روی محل برش را با چسب هرس آغشته کنیم .
– درختانی از قبیل مرکبات و گردو نیاز به هرس باردهی سالانه ندارند.
-در درخت هلو به علت تشکیل میوه روی شاخه های یک ساله بهتر است هرس را شدید تر کنیم تا شاخه های یک ساله کافی جهت تولید میوه بدست آید .

 

منبع : کشتزار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *