دانستنی های کشاورزی

چگونه یک مزرعه تولید ورمی کمپوست داشته باشیم

چگونه یک مزرعه تولید ورمی کمپوست داشته باشیم

کود ورمی یک محصول اساسی است که در افزایش بهره وری محصولات تاثیر چشمگیری دارد. در واقع باید گفت مزایای طولانی مدت ورمی کمپوست غیر قابل انکار است. خاکی که با این “طلای سیاه” مقید شده، همان چیزی است که بسیاری از بهره ‌برداری های کشاورزی را از شکست نجات می دهد.

ورمی کمپوست، ساختار خاک را بهبود بخشیده، بازدهی آن را افزایش می دهد و حتی طعم میوه ها و سبزیجات را بهتر می کند. این کود با خاصیت باعث ماندگاری بیشتر محصولات در زمین نیز می شود.

چگونه یک مزرعه تولید ورمی کمپوست داشته باشیم

تولید ورمی کمپوست کسب و کاری پر رونق

نیازی به محصولات خاص و پیچیده‌ی شیمیایی یا بسته‌بندیِ صنعتی نیست. این یک روش قدیمی است با میلیونها کارگر. کارگران خرنده و لولنده در هم، جنبندگان قرمز یا بطور دقیق تر ایزینیا فِتیدا. ورمی‌کمپوست را هم می توان درون جعبه‌ای در شهر پرورش داد و هم در مزرعه‌ای بزرگ.

ورمی کمپوست

در شهرک سونوما در کالیفرنیا، جک چامبرز از این هم فراتر می رود. او در دره‌ی مزرعه کرم در سونوما، ۳۵۰۰۰ پوند در ماه درآمد دارد. چامبرز در سال ۱۹۹۲ یک جریب زمین خرید و از آن موقع به بعد حساب می کند که ۱.۸ میلیون تن پسماند غذایی را از طریق وارد کردن ضایعات کشاورزی و ورود به محل دفن زباله ها و فروش کرم ها به کمپوسترهای خانگی منتقل می کن

چگونه یک مزرعه ورمی داشته باشیم؟

شما نیز به نوبه‌ی خود می توانید “طلای سیاه” خودتان را در حیاط یا آپارتمانتان پرورش دهید. برای اینکه مزرعه‌ی کرم خود را رونق دهید، مواد ساده ای جمع آوری کنید، کارگران سرخ و لولنده‌ی خود را استخدام کرده و شروع کنید.

 

برای راه اندازی مزرعه ورمی کمپوست چه چیزهایی نیاز است؟

کرم : ایزینیا فِتیدا، رایج‌ترین نوع کرم برای ورمی‌کمپوست هستند. این کرم ها را می توانید از مراکز باغبانی یا فروشگاه‌های که طعمه ماهیگیری دارند خریداری کنید. شما برای شروع این شغل خانگی و داشتن جایی برای پرورش کرم ها به چیز زیادی نیاز ندارید.

قیمت این کرم ها بسیار ارزان است. آن ها خیلی سریع تکثیر پیدا می کنند و بر اساس غذای موجود تعداشان را تعدیل می کنند.

دو مخزن پلاستیکی : ما از ۱۸ مخزن پلاستیکی با درپوش چفت‌دار استفاده کردیم.  جعبه‌های انتخابی می بایست حداقل ۱۲ اینچ عمق داشته باشند. جعبه ها باید کدر باشند چراکه کرم ها تاریکی را دوست دارند.

یک دریل

یک گلدان کوچک یا یک آجر

تعدادی روزنامه کهنه و زباله‌ی خانگی

نحوه تولید کود ورمی کمپوست

تولید کود ورمی کمپوست بسیار ساده است، بنابراین مِگان اِلیوت استاد ورمی‌کمپوست به شما نشان می دهد که چگونه این کار را انجام دهید. پس در ادامه با ما همراه شوید.

۱. روی یکی از مخازن جای سوراخ علامتگذاری کنید

با یک مداد، یک سری نقطه دورتادور چهار طرف مخزن را از بالا علامت گذاری کنید. حدود ۲۰ نقطه در تهه مخزن علامت گذاری کنید. مخزن دیگر را دست نخورده بگذارید. یکی از درپوش ها را بردارید و به اندازه کافی در آن سوراخ ایجاد کنید برای جریان هوا. می توانید مدلِ سوراخ های خود را روی درپوش به شکل کرم در آوردید.

۲. نقطه‌ها را با مته سوراخ کنید

تهیه ورمی کمپوست

برای درپوش و کناره‌ها به سر مته‌ی ۳.۳۲ اینچی نیاز دارید و برای کفِ مخزن به سرمته‌ی ۳.۱۶ اینچی.

۳. مخازنتان را روی هم بچینید

یک آجر یا گلدان را درون مخزن سوراخ نشده قرار دهید و مخزنِ سوراخ شده را روی آن بگذارید. این کار فضایی را ایجاد می کند تا مایعات از مخزن بالایی به پایینی سرازیر شوند.

۴. بسترسازی

بسترسازی می تواند بسیار ساده باشد. روزنامه‌های پاره مانند مقواهای پاره و چین خورده خوب عمل می کنند. مقداری برگ خشک نیز خوب است.

فرموش نکنید که باید از چیزهایی که ممکن است رنگ براق یا روغن فرار پس دهند یا  بو داشته باشند بپرهیزید. وقتی بسترتان آماده شد آن را مرطوب کنید و رطوبت آن باید مانند یک اسفنج مرطوب باشد. باید نمناک باشد ولی نرم و پف کرده.

۵. مقداری غذای کرم قرار دهید

باقیمانده‌ی سفره‌ی تان بهترین غذاست. فقط از هیچ روغنی یا پسماند حیوانی مثل استخوان، گوشت و چربی یا محصولات لبنی مثل کره و ماست استفاده نکنید. مرکبات خیلی خوب هستند.

لازم است بدانید کپک آبی که بطور طبیعی از پوست مرکبات حاصل م یشود خیلی خوب است و مواد مغذی و مفیدی را به مخزن شما می رساند؛ در نتیجه کاراییِ کرم ها را بهتر می کند. فقط کافی است بطور متعادل از مواد مغذی اسیدی مثل مرکبات و تفاله قهوه استفاده کنید. فراموش نکنید که تنوع رمز کار است.

۶. کرم اضافه کنید

وقتی مخزنتان آماده شد، مقداری پسماند غذا درون آن دفن کنید و کرم ها را در آن به حال خود بگذارید. بطور طبیعی کرم ها به جای عمیق و تاریک علاقه دارند، آن ها درون پسماندها فرو می روند. نگران نباشید آن ها نمی توانند از مخزن فرار کنند. چرا که نه آن ها این را می خواهند و نه شما.

۷. از هجوم مگس ها جلوگیری کنید

برای جلوگیری از هجوم مگس ها به دلیل گندیدگی میوه ها و فرار کرم ها، مقداری روزنامه خیس بردارید و روی بستر پهن کنید. سپس مقدار دیگری بردارید و آن ها را لوله کنید. روزنامه های لوله شده را دورتادور گوشه‌ها قرار دهید تا کیپ شوند و همه چیز در سرجایش بماند و کرم هایتان محافظت شوند.

۸. کرم ها را به کار وادارید

کود ورمی کمپوست

در هفته‌های اول منتظر اتفاق خاصی نباشید. آن ها هنوز به خانه جدید عادت نکرده‌اند. با این حال، به محض اینکه عادت کنند، هر روز با خوردن غذا وزن می گیرند. پس اگر روزانه یک پوند کرم قرار می دهید، سعی کنید تقریبا یک پوند هم پسماند بریزید.

نگران زیاد و کم ریختن نباشید فقط مطمئن شوید که پسماند متنوع می ریزید تا این موجودات کوچک چیزی برای جویدن داشته باشند. می توانید هر دو یا سه روز یکبار یا به ندرت دو هفته یکبار آنها را غذا دهید. فقط حواستان باشد که اگر غذایشان در حال تمام شدن بود غذای جدید بریزید. در این صورت خواهید دید که برخی غذاها خیلی زود تجزیه می شوند (مثل میوه‌های رسیده) و برخی دیرتر مثل (مثل سبزیجات ریشه‌دار و کلم). برای جلوگیری از بوی بد پسماند، غذا را زیر بستر دفن کنید و مکان غذا را در جعبه‌ها تغییر دهید.

۹. ورمی کمپوست خود را برداشت کنید

وقتی کرمها کارشان تمام شد، ورمی‌کمپوست ها را در مخزن خواهید دید.  این محصول قهوه‌ای سوخته است و شبیه تفاله‌ی قهوه. برای برداشت، بدون نیاز به هیچ ماشین یا دستگاه خاصی، کرم های خاکی را با غذای تازه به جای دیگری از مخزن بکشانید.

چند روز دیگر، بیشتر کرم ها در محل جدید کار خواهند کرد و این چنین می توانید با دقت کمپوست های تولید شده را بیرون آورید. اگر چندتا کرم هم درون کمپوست‌ها بود اشکالی ندارد. بیشتر کرم ها را درون مخزن بگذارید باشند تا به کارشان ادامه دهند.

می توانید مخزن بالایی را بردارید و آبی که ته مخزن پایین جمع شده را بریزید. این محصول مانند یک نوشیدنی انرژی‌زا برای گیاهانتان است. آن را رقیق کنید یا هوا دهید و پای گلدانهایتان بریزید. و در آخر از کارگرانتان تشکر کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *