دانستنی های کشاورزی

چگونه می توان در مصرف آب کشاورزی صرفه جویی کرد

چگونه می توان در مصرف آب کشاورزی صرفه جویی کرد

 در حوزه کشاورزی و صرفه جویی در مصرف آب، باید گفت این امر با کمک ابزارهای آبیاری که به صرفه جویی در مصرف آب کمک می کنند، آغاز می شود.

چگونه می توان در مصرف آب کشاورزی صرفه جویی کرد

چگونه می توان در مصرف آب کشاورزی صرفه جویی کرد

امروزه علاوه بر تعبیه سیستم آبیاری برای جلوگیری از هد رفتن آب در حوزه کشاورزی، تعداد زیادی از محصولات صرفه جویی در مصرف آب و حفاظت از آب در مراقبت از باغ ها در دسترس قرار دارند. بنابراین در این مقاله قصد داریم برخی از این محصولات را به شما معرفی کرده و کاربرد آن ها را برایتان برشماریم.

مرطوب کننده های خاک، دانه ها و مایعات

کاهش مصرف آب در کشاورزی

۱ . مواد مرطوب کننده خاک برای غلبه بر دفع آب در خاک طراحی شده اند تا نفوذ بهتری در آب داشته باشند.

۲ . کارکرد اصلی مرطوب کننده های خاک این است که خاک را در آب بخیسانند تا آب روی سطح آن جاری شود. این کار با شکافتن خاک و اجازه حرکت آزادانه به آب در خاک حاصل می شود.

۳ . مرطوب کننده های خاک را می توان به عنوان مواد مرطوب کننده دانه ای یا مایع استفاده کرد.

۴ . فرمول دانه های مرطوب کننده ی خاک می تواند در همه جا کار کند، جواب دهد و خاک فضاها یا زمین های بزرگ را سریع تر بخیساند.

دانه های مرطوب کننده خاک

۱ . دانه های مرطوب کننده خاک با خاک گلدان مخلوط می شوند، اگرچه، بسیاری از مخلوط های گلدانی ممتاز حاوی مواد مرطوب کننده نیز هستند.

۲ . مایعات مرطوب کننده ی خاک را می توان با یک قوطی آبیاری یا به صورت آماده از طریق شلنگ روی خاک اسپری کرد و به کار برد. یا صورت ایده آل استفاده از آن این است که در دفع آب بستر باغ و در خاک های گلدانی آن را استفاده نمود.

خاک های ژله ای یا کریستالی جاذب آب

۱ . خاک های ژله ای یا کریستالی صرفه جو کننده در مصرف آب، رطوبت اطراف ریشه های گیاه را فراهم می کنند که می توانند در دوره های خشکی که آب به آن ها نمی رسد، استفاده شوند.

۲ . کریستال ها از خشک شدن فرم گیاه جلوگیری می کنند، چون رطوبت مورد نیاز گیاه ذخیره می شود و در زمانی که گیاه به آن نیاز دارد در دسترس قرار می گیرد.

۳ . زمانی که به کریستال ها آب به اضافه می شود شباهت زیادی به قطعات کوچک ژله ای دارند، آن ها تا ۴۰۰ برابر وزن خود آب جذب می کنند و با هر آبیاری مجدداً قادر به جذب آب نیز می شوند.

۴ .  لازم است بدانید عمر خاک های کریستالی پنج سال است و البته تجذیه پذیر نیز هستند.

خاک ژله ای

۵ . البته فراموش نکنید که کریستال های آب، جایگزین نیاز به آب نمی شوند بلکه رطوبت بیشتری به وجود می آورند و باعث افزایش مدت زمان بین آبیاری ها می شوند.

۶ . استفاده از کریستال ها آسان است. هنگامی که گیاهان جدید را می کارید، یک قاشق چایخوری کریستال خشک را با پنج لیتر مخلوط خاک گلدان مخلوط کنید (نصف یک سطل) گیاه را بکارید و سپس آن را آبیاری کنید.

۷ . برای گیاهانی که از قبل در گلدان یا در زمین کاشته شده اند، سوراخ های مداد را در خاک بگذارید و کف سوراخ را پوشال قرار دهید، سوراخ را بپوشانید و آن را آبیاری کنید.

 

کودهای ساخته شده با مواد مرطوب کننده

۱ . کودهایی که دارای مواد مرطوب کننده هستند باعث بهبود نفوذ آب می شوند و بدون اینکه لکه های خشکی ایجاد کنند در حالی که مواد مغذی ضروری را فراهم می کنند، تا عمق ریشه گیاهان برسند.

۲ . مواد مرطوب کننده همچنین آب و هوا موجود در خاک را متعادل می سازند تا دسترسی گیاهان به آب و اکسیژن به حداکثر برسد.

به عنوان مثال: کودهای اسموکوت حدود ۷۰۰ گرم ، غذای کامل باغی برونینگ ۲ کیلوگرم یا غذاهای کامل باغی Earthcore 2.5 کیلوگرم.

استفاده از کود گیاهی برای صرفه جویی در آب

کود گیاهی و صرفه جویی در آب

۱ . کود گیاهی یکی دیگر از روش های صرفه جویی در مصرف آب است، این کود معمولاً از ذرات درشت مواد آلی مانند ذرات چوبی، برگ یونجه یا خاک برگ تشکیل شده است.

۲ . کود گیاهی مستقیماً بر روی سطح خاک و در یک لایه با ضخامت تقریباً هفت سانتی متری اضافه می شود.

۳ . کود گیاهی با محافظت از خاک در برابر آفتاب و کاهش جریان آب باعث جلوگیری از تبخیر تا ۷۰٪ می شود.

۴ . مانع رشد بیشتر علف های هرز می شود و از بین بردن علفهای هرزی که رشد کرده اند را آسان تر می کند، همچنین باعث می شود زمان صرف آبیاری کاهش یابد.

۵ . توصیه می شود که در هر فصل کود گیاهی به خاک داده شود، زیرا بیشتر کودها به سرعت تجزیه می شوند تا جزئی از خاک شوند.

۶ . توده های کود گیاهی توده های سخت و زبر را زمانی که ۶۰ لیتر آب به آن ها اضافه می شوند را فشرده می کنند این توده های سخت و زبر نیز به عنوان مانع حلزون ها نیز اضافه می شوند.

۷ .   کودهای گیاهی به شکل سنتی در کیسه های ۲۵-۳۰ لیتری موجود هستند، به عنوان مثال می توان به کود گیاهی صرفه جویی کننده در مصرف آب ۳۰ لیتری استفاده نمود.

توجه داشته باشید که همه فروشگاه های محصولات کشاورزی این محصولات ذکر شده را ندارند، پس برای تهیه محصولات مورد نیازتان جهت صرفه جویی در مصرف آب فروشگاه های مربوط به فروش محصولات کشاورزی و ابزار صرفه جویی در مصرف آب را بررسی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *