دانستنی های کشاورزی

نکاتی مفید برای باغبانی و کشاورزی

نکاتی مفید برای باغبانی و کشاورزی

باغبانی و کشاورزی از جمله اموری است که نیازمند تبحر و تجربه کافی است.

اما اگر قصد دارید این کار را در هر سطحی از توانایی انجام دهید؛ می توانید از برخی نکات مفید این مقاله نیز کمک گرفته و از باغبانی خود نهایت لذت را ببرید

نکاتی مفید برای باغبانی و کشاورزی

۱ . نحوه کاشت و تکثیر گیاهان پیوندی

تکثیر گیاهان پیوندی

تکثیر این گیاهان را با قرار دادن قسمت پایینی ساقه گیاهان موردنظرتان در کنار هم شروع کنید. از یک چاقوی کوچک برای بریدن دو تکه از ساقه هر دو گیاه به اندازه ی ۵/۲ سانتی متر استفاده کنید؛ سپس گیاهان را از محل های بریده شده به آرامی با نوارهای مخصوص این کار ببندید. به خاطر داشته باشید، جوانه هایی را که درمحل قلمه زدن هستند و احتمال دارد با احاطه کردن گیاه رشد آن را متوقف کنند، از بین ببرید.

۲ . مراقبت از گل های رز در باغبانی

گل های تازه کاشته شده باید برای چند ماه اول و احتمالاً دو تابستان اول به خوبی و کاملاً آبیاری شوند.

گل های رز به آب آشامیدنی خوب، منظم و عمیق نیاز دارند، به یاد داشته باشید که آبیاری نامنظم برای این گیاهان بسیار نامناسب خواهد بود. اما نکته مهم برای کشت گل های رز این است که آبیاری این دسته از گل ها در هنگام صبح توصیه می شود تا خطر بیماری های قارچی و آسیب رسانی به گل ها را کاهش دهد.

۳ . بهترین شیوه برای هرس درختان میوه

توصیه می شود مرتب درختان میوه را هرس کنید، در نتیجه شاخه های این درختان شبیه به یک فنجان خواهد شد و با این کار مرکز درخت باز می شود. تضمین می کند که هوا و نور خورشید می توانند در همه قسمت های درخت نفوذ کنند.

۴ . چگونه در باغ چراغ قرار دهید؟

در حداقل ارتفاع سطح زمین مثلا ۳۰ سانتی متری آن ترانسفورماتور را نصب کنید و مراقب باشید که در نزدیکی آب پاش ها قرار نگیرد. کابل ولتاژ پایینی را نیز در این محل قرار داده و به ترانسفورماتور وصل کرده و آن را روشن کنید. چراغ ها را به هم متصل کنید و آن ها را در محل مورد نظرتان به سمت زمین و گیاهان قرار دهید.

۵ . برای کاشت پیاز گل چه کنیم؟

کاشت گل پیاز

پیاز گل مورد نظرتان را بکارید و هرگونه پیاز گل دیگری را که در اطراف آن قرار دارد، از بین ببرید. در این بین باید فاصله مورد نیاز برای کاشت پیاز گل دیگر از جنس خودش را هم رعایت کنید.

چاله مورد نظر را با کود مناسب و حاصلخیز و به کمک یک بیلچه پر کنید تا به خوبی با خاک مخلوط شود. کود گیاهی و حاصلخیز تهیه کنید تا زمانی که در بهار گل های جدید ظاهر شدند, به آن ها کود دهید.

نکته قابل توجه این است که از این پیازچه‌ها می توان دوباره استفاده کرد.

۶ . نحوه کاشت جوانه‌هایی که از بذر به دست آمده‌اند

هنگامی که جوانه های تان کم کم اولین برگ های شان را تولید می کنند چون هر روز بزرگتر از روز قبل می شوند؛ قسمت بیشتری از آن ها در معرض آفتاب قرار می گیرند

بعد از یک هفته یا بیشتر آن ها را هنگام صبح زمانی که هوا خنک تر است به باغ ببرید. به خاطر داشته باشید قبل از اینکه جوانه ها را از سبد یا ظرف اولیه شان جدا کنید به برگ‌هایشان آب بدهید. به آرامی آن را در خاک بکارید و به آن، آب و کود به اندازه کافی بدهید.

۷ . نکاتی درباره نصب سیستم آب پاش

قطعاتی که قصد دارید آنها را نصب کنید در کنارتان قرار دهید. لوله های پلاستیکی را به اندازه و طول مورد نیازتان برش دهید و با رابط های اتصال دهنده آن ها را به هم متصل کنید و از زانو، تی و چهار راهی ها برای تقسیم کردن یا افزایش محل های آب رسانی استفاده کنید. آب پاش های چرخان را موقتاً روی زمین قرار دهید و آب را باز کنید تا بتوانید عملکرد آن ها را آزمایش و هرگونه نشتی را هم برطرف کنید.

۸ . کنترل علف های هرز

کنترل علف های هرز

بیشتر علف های هرز تابستان را می توان با یکی از علف کش هایی که تنها بر بافت های سبز، نه شاخه ها، تنه و یا خاک تاثیر می گذارند، کنترل کرد.

با خرید یک داس که به راحتی می توانید از آن استفاده کنید از شر علف های هرز خلاص شوید و به رشد برگ ها و گیاهان جدید کمک کنید.

۹ . تکنیک هایی برای کود دادن

از چوب ها و شاخه ها، پیازچه های بلند برخی از گیاهان، آجیل های خامی که هنوز چیده نشده اند، تمشک و هر قسمتی از گیاهان که دچار آفت یا بیماری است، دوری کنید و به آن ها کود ندهید.

لازم است بدانید برخی گیاهان مانند سبزیجات، برگ های درختان، پوست میوه ها، برگ چای، دانه های قهوه، کود حیوانی هستند و می توانید از آن ها استفاده های زیادی داشته باشید.

۱۰ . مراقبت از گیاهان آپارتمانی

برای تازه کردن گیاه مورد علاقه تان فقط کافی است آن را در یک گلدان یا ظرف بزرگتر بکارید و از یک خاک گلخانه ای با کیفیت خوب هم استفاده کنید. اما به خاطر داشته باشید که بیشتر گیاهان گلخانه ای به دلیل حاصلخیزی زیاد و یا نور زیاد از بین می روند.

بنابراین بهتر است از کودهایی استفاده کنید که در طول ۹ ماه و به آرامی خاک را حاصلخیز می کنند. به علاوه اینکه اطمینان حاصل کنید که نور غیر مستقیم طبیعی را به اندازه کافی دریافت می کنند.

۱۱ . آبیاری صحیح در باغ

آبیاری باغ

برای به دست آوردن نتیجه بهتر هر روز صبح زود باغچه تان را آبیاری کنید.  این موضوع بدین خاطر است که آبیاری در هنگام غروب و شب باعث ایجاد بیماری هایی قارچی می شود و در طول روز هم به دلیل میزان بالای تبخیر تاثیر کمتری دارد.

البته به خاطر داشته باشید که حاصلخیزی زیاد باعث تشنگی بیشتر باغ می شود و باغ های سالم از باغ های ناسالم آب کم تری مصرف می کنند.

۱۲ . آماده سازی خاک برای کاشت

علف ها را از بین ببرید و یک گودال بزرگ حفر و خاک را زیر و رو کنید. به یاد داشته باشید که آن را با مواد معدنی تا جایی پر کنید که خاک از سطح زمین اطراف اندکی بالاتر قرار گیرد تا بدین شکل به آب رسانی بهتر کمک شود.

۱۳. آفات و بیماری های گیاهی

می توان به بیشتر حشرات Malascale را اسپری کرد. Malascale مخلوطی از روغن سفید و مالاتیون ( فسفات آلی ) است که این ماده کاملاً سمی نیست. مرگ ناگهانی گیاهان معمولاً به دلیل فاسد شدن و پوسیدن ریشه آن ها است؛ که در این صورت باید به صورت کامل گیاه را از بین ببرید. سپس، قبل از اینکه گونه ی مقاومی در برابر فساد بکارید باید سطح آبیاری به گیاه را بهبود ببخشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *