دانستنی های کشاورزی

مهترین نکات حلالیت و اختلاط کودهای کشاورزی

کشاورزان عزیز هنگام استفاده از كودها از طريق آب آبياري ( كودآبياري ) لازم است برای دریافت بهترین نتیجه نکاتی را در زمینه حلالیت کود و اختلاط پذیری آنها رعایت کنند . برای درک بهتر این موضوع در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

مفهوم حلاليت كود :
حلاليت يك كود به ميزان حداكثري از كود گفته مي شود كه ميتواند به طور كامل در ميزان معيني آب مقطر و دماي معين حل شود . توليدكنندگان كود ميتوانند ميزان حلاليت كود توليديشان را اعلام كنند و البته ممكن است توليدكنندگان مختلف داده هاي مختلفي در رابطه با ميزان حلاليت يك كود خاص ارائه دهند و اين به علت استفاده افزودني هاي متفاوت در محصولات مختلف مي باشد . همچنين برخي از كودها حاوي باقي مانده هاي نامحلول مي باشند .عوامل متعددي بر ميزان انحلال كودهاي مصرفي تاثير گذار است از جمله دما ، اسيديته ، سختي آب و ….

 

 

آماده سازي محلول :
در هنگام حل كردن يك كود نبايد از مقدار مجاز آن تجاوز كنيد در غير اينصورت ممكن است رسوب ايجاد شود و سيستم آبياري را مسدود نمايد . به علاوه ممكن است عناصر غذايي كه ميخواهيد از طريق اين محلول تامين كنيد از دسترس خارج شود و درصد دلخواه به دست نيايد .

اختلاط كودها :
در هنگام اختلاط كودهايي كه يك عنصر مشترك دارند ( به عنوان مثال نيترات پتاسيم و سولفات پتاسيم ) ميزان انحلال كود كاهش مي يابد. در چنين مواردي نميتوان تنها به درجه حلاليت كود بسنده كرد . چنين اتفاقي در هنگام حل كردن يك كود در آبي با ميزان بالايي از مواد معدني مانند كلسيم ، منيزيم و سولفات رخ ميدهد . يعني ميزان انحلال پذيري كود كاهش مي يابد . در چنين مواردي واكنش هاي شيميايي ديگري اتفاق مي افتد و محاسبات پيچيده مي شود . معمولا اين محاسبات در مزرعه انجام ناپذير است و به جاي آن از روش آزمون و خطا استفاده ميگردد .

قابليت اختلاط كودها :
برخي از كودها نبايد با هم و در يك تانكر مخلوط و استفاده گردند زيرا از واكنش آنها به سرعت نمكي غير قابل حل تشكيل ميگردد . مثالي در اين زمينه اختلاط كودهاي حاوي كلسيم با كودهايي است كه حاوي فسفات و سولفات مي باشند .

تست اختلاط پذيري :
گفته شد زمان اختلاط كودها بايد توسط شخصي كه با درجه حلاليت كود و واكنش هاي حاصله آشنايي داشته باشد انجام گردد . به منظور جلوگيري از ايجاد رسوب هاي ناخواسته توصيه مي شود تست اختلاط پذيري انجام شود . در اين آزمايش ابتدا كود را در يك بطري ( شيشه آزمايش ) با همان آبي كه براي آبياري استفاده ميشود مخلوط كنيد . مقدار مصرف كودها بايد دقيقا هماني باشد كه در تانك اصلي مورد استفاده قرار خواهد گرفت . توجه داشته باشيد كه بايد محلول حاصله شفاف باشد و ظاهري شيري نداشته رسوب ايجاد نكند در غيراينصورت تست را با غلظت كمتر تكرار كنيد .

 

منبع : رویش سبز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *