دانستنی های کشاورزی

ایده ساخت مزرعه قابل حمل یا کانتینر کشاورزی

ایده ساخت مزرعه قابل حمل یا کانتینر کشاورزی

ساخت مزرعه قابل حمل یا همان کانتینر کشاورزی ممکن است از بیرون زیاد پر بازده به نظر نرسد، اما این روش می تواند کشاورزی تجاری را در سراسر جهان دگرگون کند.

ایده ساخت مزرعه قابل حمل یا کانتینر کشاورزی

استفاده از مزارع کانتینری به کشاورزان سراسر دنیا اجازه می دهد تا بتوانند در هر شرایط آب و هوایی محصولات بسیاری را تولید نموده و با هزینه بسیار مناسبی به بازار عرضه کنند.

ایده ساخت مزرعه کشاورزی قابل حمل

مزرعه کشاورزی قابل حمل "Exkala"

در سال ۲۰۰۹، فردمن به همراه یک طراح صنعتی و شریک تجاری اش براد مک نامار، که دانشمند محیط زیست است تلاش کردند تا شرکتی راه اندازی کنند که بهترین زمین های کشاورزی شهر خود را تسخیر کرده و به تولید محصولات کشاورزی اورگانیک بپردازند. اما سرمایه این کار بنا به دلایلی به سرعت از دست­شان خارج شد و تقریباً شکست خوردند. ناگهان کانتینرهای قابل حمل، که فردمن در محل زندگی اش از آن ها استفاده می کرد، موجب انگیزش آن ها و ایجاد یک ایده بسیار خوب برای شروعی دوباره در صنعت کشاورزی شد.

در سال ۲۰۱۱، آن ها کسب و کارشان را با عنوان ساخت مزارع کشاورزی قابل حمل بازسازی و احیا نمودند و هدفشان ساخت مزارع کشاورزی در نواحی‌ای بود که به روش های سنتی کشاورزی، دسترسی ندارند. فردمن می گوید تقریباً هر روز از خاورمیانه تماس می گیرند و در مورد دسترسی به این مزارع و این سبک از کشاورزی سوال می پرسند.

همچنین، ما تلاش کردیم که زوایای مختلف این کشاورزی تجاری را نیز بررسی کنیم. وی توضیح می دهد که این ظرف های موسوم به کانتینر کشاورزی توسط دستگاهی قابل رویت و رسد بوده و با نشانه هایی مرحله رشد گیاهان را می توان مشاهده کرد. در واقع به جرات می توان گفت ما باید بتوانیم هر گیاهی را توسط مزارع کانتینری در تمام جهان پرورش دهیم. اما آیا این امر امکان پذیر است؟

 

راه اندازی مزارع کانتینری قابل حمل چگونه است؟

راه اندازی مزارع کشاورزی قابل حمل آسان است، این مزارع در یک کانتینر مجهز ایجاد می شوند. در امتداد یک دیوار، محلی جهت فرآیند تبدیل بذر به گیاه راه اندازی می شود. سپس بقیه ی فضا را با ردیف هایی از برج های باریک که روبروی هم هستند، و چراغ های باریکی که در پایین و بین آن ها قرار می گیرند، پر میکنیم.

هنگامی که گیاهان به مرحله نهال می رسند، در حالی که به وسیله نورها هدایت می شوند به سمت بالا رشد می کنند و به بالای بر ج ها می رسند. آب، با نیترات و فسفر به آن ها تزریق می شود، یعنی از طریق خطوط آبیاری به این مزارع می آید و به مرکز اسفنجی ریخته و در نهایت به مخزن اصلی منتقل می شود.

جالب است بدانید در این مزارع از خاک استفاده نشده؛ تنها گیاهان به حجم کمی آب و املاح معدنی برای رشد نیاز دارند. جالب تر اینکه تقریباً ۳۰۰۰ گیاه در هر واحد رشد می کند و  همه چیز در مورد این کار، از راه دور قابل کنترل و دیدن است.

چگونه می‌توان به این میزان از برداشت رسید؟ 

کانتینر کشاورزی

شما پاسخ این سوال را می دانید. آب های معدنی که حتی باعث رشد علف های هرز هم می شوند می توانند رشد محصولات کاشته شده در مزارع قابل حمل کشاورزی را تا حد چشمگیری افزایش دهند.
ده سال گذشته مردم زیادی وجود داشتند که از رشد و پیشرفت های تکنولوژی در طبقه های زیرین خانه ها­ی­شان استفاده می کردند و تاکنون این تکنولوژی در همین بخش مانده است. بنابراین زمانی که این مزرعه سیار کشاورزی را به شهر خود ببرید و  از آن استفاده کنید بسیار جالب خواهد بود. فردمن با خنده ای توضیح می دهد باید اضافه کنم که در کشت گوجه فرنگی باید به جزئیات فراوانی توجه کرد چون بسیار حساس است.

آیا می دانید اولین مزرعه سیار کشاورزی در کجا راه اندازی شدند؟

اولین کانتینر کشاورزی در بوستون  به نتیجه رسید، جایی که سالانه ۱۵۰۰۰ پوند ریحان برای فروش محلی به دست آمد. هم اکنون کشاورزان با استفاده از این کانتینر کشاورزی قابل حمل در شهر وستر آن نیز در خارج از شهر انواع کاهو، ریحان، آویشن و نعناع را برای یک شرکت کوچک محلی از جمله دانشگاه کلارک تولید می کنند. در پاییز نیز، آن ها شروع به کشت و تولید قارچ می کنند.

 

 کانتینر کشاورزی برای چه مناطقی مناسب است؟

مزرعه کانتینری Exkala

در واقع می توان گفت بخش هایی از جهان هستند که نمی توانند حتی غذاهای ساده را پروش داده و تهیه کنند، این روش واقعاً یک ایده نو و عالی در صنعت کشاورزی است.

در واقع با کمک مزرعه کشاورزی سیار عرضه و تهیه مواد غذایی در هر جایی که دشوار و یا گران است، میسر و ارزان می شود.

این نوع کانتینر ها به دلیل وابسته نبودن به شرایط محیطی اطراف خود قادر هستند در هر نوع شرایط جوی و آب و هوایی حتی درون انبارها و پارکینگ ها به تولید انواع محصولات خوراکی ادامه دهند. زیرا نور مورد نیاز گیاهان به کمک لامپ های LED تنظیم و تامین می شود و به دلیل فراهم آمدن تمامی شرایط جوی برای رشد گیاهان درون کانتینر کشاورزی این موقعیت پیش آمده تا در هر نوع منطقه ای مانند مناطق گرمسیری، مناطق سرد و خشک و سرزمین هایی صحرایی مورد استفاده قرار بگیرند.

جالب است بدانید هر روز بر تعداد افرادی که در سراسر جهان به دنبال تهیه و خرید کانتینر کشاورزی افزوده شده و  اخیرا در صدد این موضوع نیز پیگیری هایی صورت گرفته تا از کانتینر کشاورزی برای تامین غذای مورد نیاز فضانوردان نیز استفاده شود.

مزرعه کانتینری در صنعت کشاورزی چه فوایدی دارد؟

این کانتیرها که با نام مزارع هیدروپونیکی شهرت یافته اند، در هر مکانی که امکان کشاورزی و رشد گیاهان وجود ندارد قادر هستند تنها با مصرف میزان اندکی در حدود ۱۷ تا ۸۰ لیتر مصرف روزانه آب محصولات مختلفی را تولید نماید با این تفاوت که محصولات تولید شده در کانتینر کشاورزی با سرعتی دو برابر کشاورزی سنتی به دست می آیند. جالب است بدانید  فرآیند رشد و میوه دهی گیاهان چنان بازدهی بالایی داشته که تمامی گیاهان تولید یافته در مزارع کانتینری ظرف چهار هفته قابل برداشت هستند.

گفتنی است که با کاشت محصول در کانتینر کشاورزی نسبت به مزارع عادی می توانید تا میزان ۹۷ یا حتی ۹۹ درصد در مصرف آب صرفه جویی کنید. گیاهان رشد یافته در این مزارع کانتینری بسیار مغذی و باکیفیت هستند و هیچ احتیاجی به آفت کش ها و علف کش ها ندارند. مزرعه کانتینری به راحتی می تواند همسان با یک زمین ۲ تا ۵ هکتاری انواع محصولات خوراکی را در هر فصلی از سال تولید نمایند.

 

با توجه به این امر که مهمترین مزیت این نوع مزارع پیش ساخته قابل حمل بودن آن به هر مکان و در هر زمانی است؛ در این گونه مزارع پیشرفته تمامی شرایط جوی مانند ایجاد نور، رطوبت، آب، دما و هوا برای رشد گیاهان از طریق سیستم های خودکار و حس گرها تنظیم و اجرا می شود که اعمال این شرایط با دما و شرایط هوایی اطراف کانتینتر هیچ ارتباطی نخواهد داشت.
برق این کانتینر را می توان با کمک پنل های خورشیدی تهیه نمود و از طرفی دیگر آب مصرفی اش را می توان دوباره بازیافت کرد. در نهایت می توان گفت با وجود هزینه های اندکی که صرف تولید محصولات در کانتینر کشاورزی می شود امکان عرضه انواع محصولات سالم و مغذی با قیمتی بسیار ارزان در هر جایی از دنیا وجود خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *